Påvirk Norsk Standard for støybelastning i arbeidsmiljøet

Standarden for bestemmelse av støybelastning i arbeid skal revideres, og Standard Norge søker eksperter til å delta i arbeidet. På informasjonsmøtet 13. oktober får du mer informasjon om revisjonsarbeidet og hvordan du kan delta.

Publisert
anleggsarbeider med verneutstyr  på byggeplass

Standarden som skal revideres, NS 4814, beskriver hvordan støybelastning i arbeid bestemmes ved områdelydmålinger og støykotekart.

Målet med revisjonen er å oppdatere og effektivisere målemetodene, og å tilpasse standarden til utarbeidelse av digitale støykotekart.

Dette skal bidra til bedre beskyttelse av arbeidstakere mot helseskadelige støynivåer. 

Bakgrunn for revisjonsarbeidet

Standarden for bestemmelse av støybelastning i arbeidsmiljøet ved områdelydmålinger og støykotekart, NS 4814, er mye brukt både offshore og i industrien på land.

Dagens utgave er fra 2007, og brukerne har gitt tilbakemelding om behov for oppdaterte og mer effektive målemetoder. Standarden må også tilpasses nye verktøy for utarbeidelse av digitale støykotekart.

Parallelt med revisjonen av NS 4814 vurderes en revisjon av NS 4815-1, som beskriver en forenklet metode for å måle arbeidstakeres støyeksponering.

Les mer om NS 4814 og NS 4815-1

Informasjonsmøte

Tid: 13. oktober kl. 10.00–11.30
Sted: Standard Norge, Lilleakerveien 2A og digitalt

På møtet får du informasjon om revisjonsarbeidet og hvordan du kan delta i standardiseringen. Du kan også melde interesse for å delta i arbeidet.

Meld deg på ved å kontakte prosjektleder Karin Norén-Cosgriff i Standard Norge på e-post. E-posten må inneholde om du ønsker å delta digitalt eller fysisk.

Alle påmeldte vil motta invitasjon med lenke til teams-møtet.

Kontakt oss

Har du spørsmål eller ønsker du mer informasjon? Kontakt prosjektleder Karin Norén-Cosgriff i Standard Norge.

En rekker opp hånden i et møte

Fem grunner til å delta i standardisering

Sitter du på gjerdet? Deltakelse i standardisering krever tid og innsats av deg og din virksomhet, men deltakelsen gir også mange fordeler. 

Les mer

NS 4814

Se alle produkter